/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Gençcancel

Bingöl Genç Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Genç Kiralık Konut Arayanlara İlçe Hakkında Önemli Bilgiler

Genç kiralık konut arayışı içerisinde olanlar için, ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazıda, semtin coğrafi özelliklerinden mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindik. Gelin, bu şirin ilçeyi birlikte daha yakından tanıyalım. Yazının sonunda hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Genç, Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bingöl iline bağlı bir ilçedir ve kentin en gelişmiş üç yerleşim biriminden biridir. İlçenin bilinen ilk ismi Darahini’dir. Ermenice olan bu isim Ağaçlı Çeşme anlamına da gelmektedir. Rivayetlere göre, ilçede Dara ismini taşıyan bir hükümdar varlık göstermiştir. Bu tarihten itibaren semtin sembolü olan çeşme ile hükümdarın ismi birleşmiş ve Darahini halini almıştır. İlçe 1473 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan ile yapılan Otlukbeli Savaşı ile Osmanlı Devleti’nin idaresine geçmiştir.

Genç Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Genç kiralık daire tercih edecekler için hazırladığımız yazının ilk bölümünde semtin coğrafi özelliklerine değineceğiz. Başka illerden gelerek buraya yerleşmeyi planlayanların, özellikle yazının bu kısmını dikkatlice okumalarını tavsiye ediyoruz. İlçe, Murat Nehri’nin vadisinde yaklaşık 1712 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmıştur. Semtin kuzeyinde Bingöl’ün Merkez ilçesi, doğusunda Solhan, güneyinde ise Diyarbakır illerine bağlı Kulp ve Lice ilçeleri bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak semt, Elazığ ilinin Arıcak ve Palu ilçeleri ile de komşu vaziyetindedir. Semtin, denizden yüksekliği daha net bir ifade ile rakımı 1125 metredir. Merkez ilçeden sonra, kentin rakımı en düşük bölgesidir. Çok dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip olan ilçe Akdağlar ve Koz Dağları önemli bir yer tutmaktadır. Karasal iklimin hüküm sürdüğü ilçede kışlar soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.

Genç Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Ekonomisi

Bir bölgenin ekonomisi, o bölgenin emlak piyasası hakkında birçok ipuçları taşır. Genç kiralık ev arayanların da ilçe ekonomisi ve istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Semtte yaşamını sürdürenlerin önemli bir kısmı geçimini tarım, hayvancılık ve ormancılıktan sağlamaktadır. Genç ilçesi, Bingöl’ün ormanlık alan bakımından en zengin yerleşim birimidir. Bu nedenle halkın önemli bir kısmı ormancılık yapar. Meşe ağaçlarının çok olduğu ilçede, köylerin önemli bir bölümü bu faaliyete bağlı yaşamaktadır. Tüm bunlara ek olarak, ilçede hayvancılık yapılmaktadır. Koyun, keçi ve sığır yetiştirilmektedir. İlçede yer alan Et ve Balık Kurumu da bölgenin potansiyelini arttırmaktadır. Deri, kıl, yün, yağ, peynir satışı çoğunlukla bu kurum tarafından gerçekleştirilmektedir. Son olarak semtte, arpa, buğday ve darı üretimi oldukça fazladır. Dağlık arazi yapısı ile modern tarım yöntemlerini kullanmaya uygun olmadığından birim alandan elde edilen verim azdır.

Genç Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Demografik Durumu

01 Şubat 2019 tarihli TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre ilçede ikamet edenlerin sayısı 38.428’e ulaşmıştır. Bu kişilerin %51.’i erkek, %49’u ise kadındır. Dolayısı ile ilçe nüfusunun cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağıldığı rahatlıkla söylenebilir. Genç ilçesi, Bingöl Merkez’den sonra kentin en kalabalık yerleşim birimidir ve şehir nüfusunun %13.67’sine ev sahipliği yapmaktadır. İlçenin nüfusu 2017 yılından itibaren artış göstermektedir ve bugün nüfusun artış hızı %15’e ulaşmış vaziyettedir. Nüfusun artma eğiliminde olduğu ilçe mahalle ve köylerden meydana gelmiştir. Bucak yerleşimi yoktur. Bingöl Genç kiralık daire tercih etmeyi düşünenler, aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanmış olan mahallelerde arayışlarını sürdürebilirler:

  • Kültür Mahallesi

  • Yenişehir Mahallesi

  • Cumhuriyet Mahallesi

  • Yeşildere Mahallesi

  • Yoldaşan Mahallesi

Eğer Genç kiralık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek ve hayallerinizdeki eve ulaşmak isterseniz ilçede yer alan emlakçılar ile iletişime geçebilir veya sahibinden Bingöl Genç kiralık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Genç Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.