/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Şenkayacancel

Erzurum Şenkaya Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Şenkaya Kiralık Konut Seçeceklere Tercih Rehberi

Şenkaya kiralık konut tercih etmeyi düşünenlerin işlerini kolaylaştıracak bir yazı hazırladık. Yazıda semtin doğasından, iklimine, demografisinden mahallelerine kadar birçok farklı konu başlığına değindik. İlçe hakkında bilgi sahibi olacağınız bu yazıyı okuduktan sonra hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Şenkaya, Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum iline bağlı yirmi yerleşim biriminden biridir. Erzurum’un en gelişmiş ve kalabalık ilçeleri sırasıyla Yakutiye, Palandöken, Azizeye, Horasan ve Oltu’dur. Şenkaya ise, on birinci sırada yer almaktadır. Kent nüfusunun yaklaşık %2.38’i burada yaşamını sürdürmektedir. İlçe doğal güzellikleri, köklü geçmişi ve vaat ettiği sakin ve huzurlu yaşam ile Erzurum’un öne çıkan yerleşim birimlerindendir.

Şenkaya Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Şenkaya kiralık ev düşünenler için ilk olarak semtin coğrafi özelliklerine ve iklimine değindik. Özellikle Erzurum dışından gelenler için, iklim koşullarını öğrenmek ve buna göre hazırlık yapmak son derece önemlidir. Şenkaya ilçesinin toplam yüzölçümü 763 kilometrekaredir. İlçenin rakımı, daha net bir ifade ile denizden yüksekliği ortalama 1850 metredir. Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin kesiştiği noktada yer alan ilçe, kent merkezinden yaklaşık 185 kilometre uzakta bulunmaktadır. İlçe, kuzeyinde Göle, doğusunda Sarıkamış,, batısında Oltu ve kuzeybatısında Olur ilçeleri ile komşu vaziyettedir. Semtin en yüksek noktası Allahuekber Dağları’dır. Onu Kır Dağ, Çember Dağları ve Ziyaret Dağları takip etmektedir. Geniş çayır ve meraların bulunduğu ilçede karasal iklim koşulları hüküm sürmektedir. Bu sebeple de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Engebe ve yükseltinin fazla olması kış koşullarını zorlaştırmaktadır. Şenkaya kiralık daire tercih etmeyi düşünenlerin özellikleri iklim koşulları konusunda bilgi sahibi olması çok önemlidir.

Şenkaya Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Demografik Durumu

Şenkaya ilçesinin nüfusu hakkında en güncel veriyi 2019 yılının Şubat ayında yayınlanan TÜİK Raporu’nda bulabilirsiniz. Semtte yaşamını sürdürenlerin sayısı 2019 yılı itibari ile 18.281 kişiye ulaşmıştır. Bu kişilerin 9228’i erkek, geriye kalan 9053’ü kadındır. Daha net bir ifade ile semtin nüfusu cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağılmıştır. İlçenin nüfusu 2007-2017 yılları arasında sürekli olarak azalmıştır. Ancak 2018 yılında küçük bir artış meydana gelmiştir. Bu sebeple popülasyonun artış hızı pozitif yönlüdür. İlçe, yetmiş bir mahalleden meydana gelmektedir. Bu mahalleler gelişmişliklerine ve nüfuslarına göre Erzurum Şenkaya kiralık ev düşünenler için aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

 • Paşalı Mahallesi ( 1598 kişilik nüfusu ile ilçenin en gelişmiş yerleşim birimi ve merkezidir.) 
 • Yukarı Mahallesi
 • Akşar Mahallesi
 • Aşağı Mahallesi
 • Yoğurtçular Mahallesi
 • Çamlıalan Mahallesi
 • Atyolu Mahallesi
 • Nişantaşı Mahallesi
 • Değirmenlidere Mahallesi
 • Alıcık Mahallesi
 • Yanıkkaval Mahallesi
 • Özyurt Mahallesi
 • Ormanlı Mahallesi 

Eğer siz de Şenkaya kiralık konut düşüncenizden eminseniz ve hayallerinizdeki eve kavuşmak için bir an önce harekete geçmek isterseniz, ilçede yer alan emlakçılarla irtibat kurabilir ve danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Şenkaya kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Şenkaya Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.