/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Şirancancel

Gümüşhane Şiran Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Şiran Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçe Hakkında Bilgiler

Şiran kiralık konut arayan okuyucularımız için hazırladığımız bu ilçe rehberinde, Şiran ilçesi hakkında merak ettiğiniz kısa bilgileri bulacaksınız. Konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge üzerinde en azından biraz fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu yazıda Şiran ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek kısa bilgilere yer vermeye çalıştık. Şiran ilçesi, Gümüşhane ilinin en eski ilçelerinden bir tanesidir. Eskiden ilçenin merkezi şimdiki adıyla Erenkaya iken (önceden Uluşiran) 1800'lü seneler içerisinde şimdiki haline geçmiştir. Yerel insanlar ilçeyi "Şeyran" olarak telaffuz eder.

Şiran Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Şiran ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Gümüşhane iline bağlıdır. Her ne kadar ilçe Şiran Ovası üzerine kurulmuş gibi görünse de ilçe arazisi daha çok bir platoyu andırır. İlçenin kuzey tarafında yer alan Tersun Dağları, doğudan batıya doğru uzanmaktadır. Güney tarafta Çimen Dağları, doğu tarafta ise Çilhoroz Dağı bulunur. İlçe sınırları içerisinde bulunan en önemli akarsu Kelkit Çayı'dır. İlçenin etrafında yer alan komşu lokasyonların bir listesine aşağıda yer verilmiştir:

  • Şiran'ın doğu tarafında Kelkit ilçesi bulunmaktadır.
  • Şiran'ın batı tarafında Alucra ilçesi bulunmaktadır.
  • Şiran'ın kuzey tarafında Torul ilçesi bulunmaktadır. 
  • Şiran'ın güney tarafında ise Refahiye ilçesi bulunmaktadır. 

Şiran Kiralık Konut Bakan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Şiran kiralık daire arayanlar için ilçenin iklimi, konumundan dolayı Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgelerinde gözlemlenen hava koşulları ile oldukça benzer. Bir geçiş iklimi karakteristiğine sahiptir. Yaz mevsimleri sıcak ve kurak geçerken kış mevsimleri soğuk ve yağışlı yaşanır. İlçede ortalama yılın 92 günü yaz mevsimi yaşanmaktadır. Mayıs ve Eylül ayları arasında yaz mevsimi yaşanır iken Kasım ile Mart ayları arasında ise kış mevsimi süregelir. 

İlçe sakinleri, Türkiye'nin diğer pek çok ilçesinde olduğu gibi, gelirini tarım ve hayvancılık sektörlerinden elde etmektedir. Ancak Şiran ilçesine özgü olarak sebzecilik ve meyvecilik faaliyetleri özellikle gelişmiştir. Bunların arasından ise elma üretimi dikkat çeker. Bunların dışında hayvancılık konusunda da süt fabrikaları oldukça gelişmiştir. Yan bir ekonomik kaynak da arıcılık sektöründen gelmektedir. 

Şiran Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Şiran ilçesinde toplam 20.084 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,46'sı erkek olup geriye kalan %49,54'ünü kadın nüfus oluşturur. İlçenin son 10 senede toplanmış olan nüfus verilerine göre, oldukça düzensiz bir nüfus gelişimi görülse de 2015 senesi itibari ile nüfusta gözle görülür bir artış olmuştur. Ancak bu nüfus artışı kendini 2016 senesinden sonra nüfus düşüşüne bırakmıştır. İlçenin güncel nüfus artış hızı %-16,85 olarak tespit edilmiştir.

Şiran Kiralık Konut Araştıran Kişiler için Mahalle Seçenekleri

Şiran ilçesine bağlı olan toplamda 11 adet mahalle ve 66 adet de köy bulunmaktadır. Şiran kiralık ev arayan okuyucularımızın arasından daha kolay tercih etmeleri için, en kalabalık mahallelerin bir listesini aşağıda sıraladık:

  • Tekke Mahallesi,
  • Karaca Mahallesi,
  • Erenkaya Mahallesi,
  • Şehit Hakan Mahallesi,
  • Yeşilkent Mahallesi,
  • Yeşilyurt Mahallesi.

Eğer sizin de Şiran günlük kiralık ev gibi bölge spesifiğinde ev arayışlarınız varsa ilçede bulunan emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız. 

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Konutta Kredili Satışlar Arttı

Konutta Kredili Satışlar Arttı

10 Ağustos 2020

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

6 Ağustos 2020

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

6 Ağustos 2020

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

4 Ağustos 2020

Şiran Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.