/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çukurcacancel
Hakkaricancel

Hakkari Çukurca Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Çukurca Kiralık Konut Bakan Kişiler için İlçe Rehberi

Çukurca kiralık konut arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ile birlikte, ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Konut arama süreci içerisinde olan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında biraz da olsa fikir sahibi olmalıdır. Bu nedenle hazırladığımız bu yazıda Çukurca ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek bilgilere yer vermeye çalıştık. Çukurca ilçesi aynı zamanda Hakkari ilinin yönetim merkezi konumunda sayılmaktadır. 

Çukurca Kiralık Konut Araştıran Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve İklimi

Öncelikle Çukurca ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Hakkari iline bağlıdır. Çukurca kiralık daire arayanlar için konumu sebebi ile, oldukça sık bir şekilde saldırı ve çatışmalara sahne olur. Çünkü Türkiye ve Irak arasındaki sınırdadır. İlçenin toplam yüz ölçümü 914 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.285 metredir. İlçenin denizden yüksekliği nispeten az olduğundan dolayı kış ayları ılıman hava koşulları ile geçer. Kar örtüsü ince bir tabaka oluşturur ve Mart ayında tamamen erir. İlkbahar ayları etkisini erken gösterdiğinden ötürü ilçe genelinde sıcak hava meyveleri olan nar ve incir yetiştirilir. Yaz mevsimleri yağışsız geçer. Kuru ve sıcak bir havaya sahiptir.

Çukurca Kiralık Konut Bakan Kişiler için İlçenin Kısa Bir Tarihçesi

İlçe, Urartu medeniyetinin ilk defa yerleşim kurduğu yerlerden bir tanesi olarak bilinir. Abbasiler, bu küçük yerleşme bölgesine "mir" adındaki siyasi ve dini askeri şeflikler ile yönetme kararına erişmiştir. Selçuklular zamanında Çukurca, İmadiye Beyliği'ne bağlı haldeydi. Ancak bu dönemden sonra, Osmanlılar ile birlikte Hakkari Beyliği olarak anılmaya başlandı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Çukurca bölgesi, Rus ve Nasturiler tarafından zarar görmüştür. Musul Sorunu ile birlikte bölge jeopolitik önem kazanmıştır. 1926 senesinde, Ankara Antlaşması ile birlikte Türkiye topraklarına katılmıştır. 1953 senesinde ise ilçe olma statüsüne kavuşmuştur.

Çukurca Kiralık Konut Bakan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Çukurca ilçesinde toplam 17.216 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %68,74'ü erkek olup geriye kalan %31,26'sını kadın nüfus oluşturmaktadır. İlçede toplanmış olan son 10 yıllık nüfus verilerine göre, ilçe nüfusunda 2011 senesinden bu yana istikrarlı bir artış gözlemlenmektedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı ise %3,33 olarak tespit edilmiştir. 

Çukurca iline bağlı olan toplam üç adet mahalle ve sekiz adet de köy bulunmaktadır. Çukurca kiralık ev arayan okuyucularımız için, var olan mahallelere nüfusu en çoktan en aza olacak şekilde aşağıda yer verilmiştir:

  • Yeşil Çeşme Mahallesi,
  • Emirşaban Mahallesi,
  • Cumhuriyet Mahallesi.

Eğer siz de Çukurca Yeşil Çeşme Mahallesi sahibinden kiralık ev gibi bölge spesifiğinde bir ev arama süreci içerisinde iseniz bölgede bulunan emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

2. Çocuklarını Bekleyen Kenan İmirzal...

21 Ocak 2022

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

Kentsel Dönüşüm Depolama Sektörünü Ca...

18 Ocak 2022

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti:  Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.