/static/img/logo.svg
search
İstanbulcancel

İstanbul Kiralık Konut

araması için 21.674 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

İstanbul Kiralık Konut Arayışında Olanlara İl Rehberi

İstanbul kiralık konut tercihinde bulunmadan hemen önce, şehre dair tüm önemli bilgileri sizin için derlediğimiz bu yazıyı okumalısınız.  Ülkemizin en kalabalık ve en gelişmiş şehri olan İstanbul, doğal güzellikleri, tarihi özellikleri ve iktisadi büyüklüğü ile büyük bir önem arz etmektedir. Kent, Avrupa’nın en kalabalık şehri unvanını elinde bulundurmaktadır. Denizden yaklaşık 100 metre yukarıda kurulmuş olan şehir, 5.461 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerinde yer almaktadır. Hem Avrupa hem de Asya kıtalarında toprağı bulunan İstanbul ili, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiştir. Şehrin bilinen ilk adını Doğu Romalılar “Byzantion” olarak koymuştur. Uluslararası alanda “Konstantinopolis” olarak da tanınmaktadır. 1453 yılından 1923 senesine kadar Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan şehir, hızlı bir şekilde gelişmektedir. 

 

İstanbul Kiralık Konut Arayanlara Kentin Ekonomisi 

Kara ve deniz ticaret yollarının stratejik bir noktasında yer almasından dolayı, İstanbul Türkiye’nin iktisadi hayatında hep çok önemli bir yere sahip olmuştur. Ülkemizin en büyük sanayi merkezi olan İstanbul’da, yerel halkın %38’i endüstriyel alanda çalışmaktadır. Bölgede gıda, tekstil, makine, otomotiv, elektronik ve cam tesisleri oldukça yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın yükselen kentlerinden biri olarak tescillenen İstanbul’da işsizlik %7.5 civarındadır.  Ülke üretiminin %55 burada gerçekleşmekte ve gayri safi milli hasılanın %22.12lik kısmı İstanbul tarafından üretilmektedir. Boğazların iki yanına kurulmuş olması, gelişmiş ulaşım olanakları, Avrupa’ya kadar uzanan karayolları ile bölgede ticaret bir hayli gelişmiştir. İstanbul limanı, ithalat ve ihracat faaliyetlerinin yürütüldüğü çok önemli bir ekonomik etkinlik alanıdır. İstanbul kiralık ev tercih edecekler, İstanbul’un iktisadi olanaklarından faydalanma şansına erişeceklerdir. 

 

İstanbul Kiralık Konut Düşünenlere Kentin Demografisi

Türkiye’nin en kalabalık ili olan İstanbul’un nüfusu, 2018 yılı TÜİK Verilerine göre 15.067.724 kişiyi bulmuştur. Bu kişilerin %49.94’ü kadın, geriye kalan %50.06’sı erkektir. Kentte bir kilometrekareye düşen insan sayısı 2836 olarak hesaplanmıştır. Bu rakam, Türkiye ortalamasının çok üstündedir. Şehrin nüfusu bir yılda 38.493 kişi artmıştır. Neredeyse her yıl on binin üzerinde insan, İstanbul’a göç etmektedir.

 

İstanbul İlçe Bilgisi

2019 YILI TÜİK Verilerine göre İstanbul ili, 39 ilçe ve bu ilçelere bağlı 39 belediye ile 964 mahalleden oluşmaktadır.  Nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu ilçe Güngören’dir. En hızlı nüfus artış hızı ise Beşiktaş ilçesindedir. İstanbul kiralık daire bakanlar aşağıdaki ilçelerden birini tercih edebilirler: 

 

 • Üsküdar
 • Kadıköy
 • Maltepe
 • Şişli
 • Beşiktaş
 • Fatih
 • Ataşehir
 • Bahçelievler
 • Beylikdüzü 
 • Kartal 

 

İstanbul Kiralık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu Verilerine göre,  İstanbul’da kiralık evler ortalama 110 metrekarelik kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen birim kira ise 16 Türk Lirası’dır. Dolayısı ile İstanbul kiralık ev tercih edecek bir kişinin yaklaşık 1774 Türk Lirası kira bedeli ödemesi gerekebilir. Ancak bu rakam, konut tipi ve evin yer aldığı lokasyona bağlı olarak değişecektir. Örneğin Beşiktaş ilçesindeki 2+1, 90 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire yaklaşık 2242 Türk Lirası kira bedeline sahipken, Beylikdüzü ilçesinde bu fiyat düşmektedir. Kiralık daire Beylikdüzü İstanbul arayışı içerisinde olanların, 2+1 100 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daireye 1038 Türk Lirası kira bedeli ödemesi yeterli olacaktır. Benzer özelliklere sahip bir kiralık daire İstanbul Bahçelievler ilçesinde 1166 Türk Lirası’na kiracı bulabilmektedir. 

 

 • 1+1, 69 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 1391 Türk Lirası 
 • 2+1, 90 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 1355 Türk Lirası
 • 3+1, 130 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 1924 Türk Lirası 

 

Eğer İstanbul kiralık konut arayışınızı hızlandırmak isterseniz, bölgedeki emlakçılardan birine danışabilir veya İstanbul kiralık daire günlük gibi ilanların da yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlak Haberleri
Dekar Yapı Kıyıbahçe Projesinde Satış...

Dekar Yapı Kıyıbahçe Projesinde Satış...

20 Haziran 2019

Elite Concept Projesinde Satışlar Dev...

Elite Concept Projesinde Satışlar Dev...

19 Haziran 2019

Univia Yabancı Yatırımcılardan Yoğun ...

Univia Yabancı Yatırımcılardan Yoğun ...

18 Haziran 2019

TÜİK 2019 Mayıs Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2019 Mayıs Konut Satış İstatisti...

17 Haziran 2019

Esenyurt Konut Ortalama Geri Dönüş Sü...

Esenyurt Konut Ortalama Geri Dönüş Sü...

17 Haziran 2019

İstanbul Kiralık Konut
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.