Emlakjet

İstanbul Satılık Ev

araması için 30,097 ilan bulundu
search
İstanbulcancel
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

İstanbul Satılık Konut Arama Rehberi

İstanbul Satılık Konut Almanın Avantajları

İstanbul satılık konut alırken dikkat edilecekleri ve satılık daire almanın kazandıracağı avantajları sizler için derledik. İstanbul’da satılık daire bakanların aradığı kriterler kişiye göre farklılık gösteriyor. Bu kriterler baz alındığında kimisine göre bütçe önemliyken, kimilerine göre dairenin ve çevrenin özelliklerine dikkat ediliyor. Evin merkezi konumda ve ulaşım akslarına yakın olması da özellikle İstanbul’da çok önemli bir kriter oluyor.

 Yapılan araştırmalara göre, İstanbul ili satılık daire isteyenler için en çok tercih edilen illerin başında yer alıyor. Tüm keşmekeşine rağmen göç almaya devam eden İstanbul’un nüfusu her geçen gün artış göstermekte. 2022 yılı başı nüfus verilerine göre İstanbul’un nüfusu 15,03 milyon ve Türkiye’nin en kalabalık ili olarak karşımıza çıkıyor.  

Her kesimden insan barındıran İstanbul, yapı çeşitliliği bakımından da artık yetersiz kalmakta.  Artan konut ihtiyacı taleplerine karşılık verebilmek için de yapı stokunun artırılması gerekiyor. İstanbul satılık müstakil evlerden, apartman dairelerine, villalardan güvenlikli sitelere farklılık gösteren talepler mevcut. Bu yüzden birden çok çeşitli yapılara ihtiyaç duyulmakta.

İstanbul’da Satılık Konut Bakanlara Kentin Ekonomik Yapısı

İstanbul satılık ev tercih edecekler için, şehrin ekonomik durumu hakkında bilgi sahibi olmaları adına yapılan araştırmalar sonucunda;

İstanbul sosyo-kültürel ve ekonomik açıdan Türkiye’nin ilk sırasında yer alan, en büyük sanayi şehridir. Şehir, iktisadi büyüklük açısından dünyada 34. sırada yer alır. Şehir, bulunduğu konumdan dolayı Türkiye'de ekonomik yaşamın merkezi olmuştur, sanayi istihdamının %20'sini karşılamaktadır. İstanbul üretiminde, tarım sıralarda yer alırken; daima üretim merkezi olmaktan çok, tüketimle ön plana çıkmaktadır. Yaklaşık olarak %38'lik endüstriyel alana sahiptir. Türkiye'nin %55 üretimine ve %45'lik ticaret hacmine sahiptir. 

Atatürk Oto Sanayi Sitesi,İkitelli Organize Sanayi Bölgesi ve Dudullu Organize Sanayi bölgeleri İstanbul'un en büyük sanayi bölgeleridir. 

İstanbul Satılık Konut Arayanlara Demografik Bilgiler

2022 Yılı Ocak ayı TÜİK Verilerine göre İstanbul ili nüfusu 15.840.900 kişiye ulaşmıştır. Kent nüfusunun %49.90’i kadın, geriye kalan %50.01’i erkektir. Şehrin nüfusu bir önceki yıla göre 58.959 kişi artmıştır. İlde kilometrekareye 2.892,34 insan düşmektedir. Hane halkı 3,36 kişi olarak hesaplanmıştır. İstanbul satılık daire tercih edecekler, oldukça hareketli bir emlak piyasası  ile karşı karşıya kalacaklardır. 

İstanbul’un İlçeleri 

İstanbul’da 39 adet ilçe bulunmaktadır. Bu ilçelerin 25 tanesi Avrupa Yakası'nda; 14 tanesi ise Anadolu Yakası'nda yer almaktadır. Avrupa Yakasında yer alan ilçelerin telefon alan kodu 212, Anadolu Yakası'nda yer alan ilçelerin ise 216'dır.

İstanbul’da satılık ev alabileceğiniz 39 ilçe şu şekildedir: 

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp Sultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar ve Zeytinburnu

İstanbul Satılık Konut Fiyat Bilgisi

İstanbul satılık konut arayanlar için fiyatlara göz attığımızda ise;

 

  • İstanbul'da satılık daire için ortalama brüt alan 115 m²

  • İstanbul'da satılık daire için ortalama birim fiyat 36.862 ₺/m²

  • İstanbul'da satılık daire için ortalama fiyat 4.239.130 ₺

  • İstanbul'da satılık daire için ortalama geri dönüş süresi 17 yıl olarak hesaplanıyor. 

*** Veriler Ocak 2024 rakamlarıdır.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

18 Nisan 2024

2024 Şubat Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Şubat Ayı Gayrimenkul Raporu

15 Mart 2024

2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

16 Şubat 2024

Lüks yaşamın ve yatırımın adresi: DAM...

Lüks yaşamın ve yatırımın adresi: DAM...

9 Şubat 2024

2023 Aralık Ayı Gayrimenkul Raporu

2023 Aralık Ayı Gayrimenkul Raporu

19 Ocak 2024

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2024 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.